אילן ירון מסביר: למי מגיע פטור ממס הכנסה?

האם ידעתם שישנם אנשים שזכאים לפטור מלא ממס הכנסה? על פי החוק, אנשים הסובלים ממגבלה רפואית המוכרת על ידי הביטוח הלאומי זכאים לפטור מלא מתשלום מס הכנסה עד תקרה של כ-50,000 ש"ח בחודש.

אילן ירון, מרצה לכלכלה ופיננסים באוניברסיטה הפתוחה מציין כי "בנוסף, אם אותו אדם שזכאי לפטור ממס הכנסה יגיש טפסים ומסמכים מתאימים הוא אף זכאי להחזר מס רטרואקטיבי עד שש שנים אחורה. מדובר על מי שסובל מ-100% נכות על לקות אחת או מעל 89% נכות על מספר לקויות במצטבר".

אלו המחלות העשויות להקנות אחוזי נכות: מחלות לב קשות, טיפולי דיאליזה, פרקינסון, מחלות בכליות או בכבד, דלקות פרקים, עיוורון, טרשת נפוצה, שיתוק ילדים, גידולים ממאירים בהיסטוריה הרפואית, סיבוכי סכרת, חרשות ועוד. גם במקרים בהם ישנה מחלת סרטן פעילה, או הזדקקות להשתלת איברים ניתן פטור ממס.

אילן ירון הוסיף: "כמו כן, יש שכבות נוספות באוכלוסייה הזכאיות לפטור ממס, כמו אנשים שהכנסותיהם אינן עולות על 492 אלף ש"ח בשנה ממשכורת".

איך זכאים משיגים את הפטור?

"כדי להשיג את הפטור, יש להיות אקטיביים ולא לשבת בבית ולחכות לו", מציין אילן ירון. "יש לפנות למס הכנסה עם כל המסמכים הרלוונטים ולהמתין עד לקבלת אישור. יש לציין שרשויות המדינה לא ששות להעניק פטורים ממס, ולעתים מקשות על האנשים המבקשים פטור".

אלו שלושת הטפסים שאותם תצטרכו למלא ולהגיש אם ברצונכם להשיג פטור ממס: בקשה לפטור ממס (טופס 1516), אישור מסירת מידע וויתור על סודיות רפואית (טופס 0169-ב), וטופס לקביעת אחוזי נכות לצרכי מס (טופס 169/א). את הטפסים יש להגיש לפקיד השומה המקומי, שנותן לכם טופס הפנייה לביטוח הלאומי ושובר אגרה שיש לשלם בדואר עבור הוועדה הרפואית.

אילן ירון מסכם: "לביטוח הלאומי, בצוותא עם הטפסים, יש להגיש, גם את כל המסמכים הרפואיים הרלבנטיים, ואת טופס ההפנייה שקיבלנו מפקיד השומה".

זכרו, גם הוועדות הרפואיות השונות לא ששות להעניק פטור לאדם שזכאי לו, ובמקרים רבים, אדם שייגש לוועדה רפואית ללא ליווי מקצועי, ימצא את עצמו יוצא מאותה ועדה ללא כל הזכויות אשר מגיעות לו (כאן חשוב לזכור שאדם בעל דרגת נכות של מתחת ל-90 אחוז זכאי לערער על ההחלטה במשך 45 ימים).